• Z kulturą mi do twarzy

• MODUŁ II

• "Perły regionu"

realizacja: klasa 6a

Uczniowie odwiedzili Muzeum Śląskie, gdzie zapoznali się z elementami kultury śląskiej: poznali tradycyjne regionalne stroje, czy wygląd dawnej izby mieszkalnej.

• "Tańcowała igła z nitką"

• Grupa Lęśne Ludki

Grupa Leśne Ludki poznała zasady wykonywania haftu, który wykorzystywany jest między innymi w strojach śląskich. Dzieci, z ogromnym zaangażowaniem, wykonały swoje pierwsze prace.

• "Dzień wspomnień i zadumy"

• realizacja: klasa 8a

Uczniowie klasy 8a odwiedzili pobliski cmentarz. Choć obecnie jest to cmentarz katolicki, jego historia ściśle związana jest z życiem ewangelików na terenie Hołdunowa. Uczniowie poznali historię cmentarza, najstarszej kaplicy pochodzącej z XVIII wieku, starych płyt nagrobnych. Odwiedzili grób Johanna Christiana Ruberga- współtwórcy pierwszej cynkowni w Europie. Zapalili symboliczny znicz pamięci.

• " Moje miasto, moja duma"

• klasa 6b

Podczas lekcji wychowawczych uczniowie klasy VIb poznali historię naszego miasta, a przede wszystkim Hołdunowa. To część Lędzin, w której mieszkają i mieści się nasza szkoła, a okazuje się, że niewiele o niej wiedzieliśmy. Bardzo dużo ciekawych informacji znaleźliśmy w artykule Pana Bogusława Żogały pod tytułem „Podróż lokalna po Hołdunowie i jego przeszłości. Na 250 lecie istnienia” oraz stronach internetowych. Teraz już każdy z nas wie, że:

Lędziny są prastarą osadą, powszechnie uważaną za jedną z najstarszych osad dawnej ziemi pszczyńskiej, a nawet Górnego Śląska.

Nazwa Lędziny najprawdopodobniej pochodzi od starosłowiańskich słów lędo lub lędzina, oznaczających ziemię ugorną, nie porosłą lasem. W dawnych czasach lędzinami nazywano wzgórza pozbawione drzew lub polany wśród otaczających je lasów.

Najstarsza historycznie udokumentowana wiadomość, dotycząca Lędzin jako starej osady jeszcze na tzw. prawie polskim, odnosi się do XII wieku, kiedy to ziemia pszczyńska wraz z Lędzinami stanowiła integralną część ziemi krakowskiej. Informacja ta, zawarta jest w dziele Jana Długosza.

Miasto Lędziny posiada swój herb.

Najbardziej rozpoznawalne miejsca to kościół św. Klemensa na górze Klimont oraz Plac Farski, przy którym mieści się m. in. budynek biblioteki.

• Kocham moje miasto

• uczniowie klas 1-3

W bieżącym roku gmina Lędziny obchodziła 30- lecie samorządności.  Z tej okazji uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym i zaprezentowali swoje ulubione miejsce w mieście.

• Magia uliczek

• klasy 4-8

Uczniowie klas starszych przygotowali piękne kolaże ze zdjęć wykonanych na terenie miasta. Prace przedstawiają dawne, zabytkowe miejsca, ale również te, które powstały całkiem niedawno.